Alternatif Kanser Tedavisi
Sayfa 17
İcindekiler
1 2 3 4 5 5a 5b 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 - 18 19 20 21 22 23 24   25 26 27 28 29 30

    
Triphala tablet

     
    
DOĞAL LAKSATİF
             VE
   ANTİOKSİDAN


    

Triphala: Bir doğal laksatif, antioksidan ve gözleri canlandırıcı,  kalın bağırsak temizleyici, kabızlık ve gastrit gidericidir.

Triphala’nın yararları :

-
Triphala kabızlığı giderir, gastro intestinal sistemi temizler ve güçlendirir.
-Tüm vücudu toksinlerden arındırır, sindirimi güçlendirir.
-Triphala , yüksek tansiyonu düşürür, ve kan dolaşımını düzenler.
- Antivirüs ve antibakteriyel olarak yararlıdır. Güçlü bir antioksidant,  antikanser ve anti allerji özelliği vardır.
-Triphala karaciğere yardım eder, ekspektoran olarak etki yapar ve “diverticulosis”’i düzeltir
- Ulseratif kolit ve irritabl kolon  sendromuna karşı çok etkilidir 
-Triphala, Konjonktivit, ileri derecede ve ilerleyen miyopi, glokom ve katarakt başlangıcında, gözleri canlandırır.
- Yüksek derecede, antiimflamatuar ( iltihaplı yangı ), anti virüs özelliği vardır ve ayni zamanda safra kesesinin muntazam çalışmasını temin eder.     
-Triphala Guggul,  fazla kilolardan kurtulmayı sağlar  ve vücuttaki yağları azaltır. 

Triphala şu üç meyveden yapılmıştır, Harada(haritaki), Amla(amalaki) ve Behada(bibhitaki). Triphala  hem etkili bir Laksatif( bağırsakları yumuşatan ) olduğu ve hemde insana güç verdiği için, Hindistanda Ayurvedanın en popüler, bitkisel formülüdür. Besleyici değeri nedeniyle,vücut reservlerini azaltmadan, vücudu toksinlerden arındrır. Bu özelliği onu dünyanın en değerli preparatlarından biri yapmaktadır. Daha  yakında tanımak  için aşağıdaki, sık sorulan soruların yanıtlarını okuyun lütfen:

Triphala hakkında sık sorulan sorular

1. Triphala tozun da hangi maddeler bulunuyor?
2. Triphala  bağırsakları ve kolon u nasıl temizler?
3. Piyasadaki diğer laksatiflerden( bağırsak yumuşatıcı ) farkı nedir? 
4. Triphalanın  gözleri canlandırıcı özelliği ve  irritabl kolon sendromunu tedavi etmesi hakkında daha fazla bilgi  verirmisiniz?   
5. İşlevsel bir bağırsak için, hangi dozda alınmalı?

  
1 : Triphala tozun da hangi maddeler bulunuyor?

Yanıt: Triphala tamammen ögütülmüş meyve ve meyve özlerinden meydana getirilmiştir. Bunlar; Behada (Beleric myrobalan Bibhitaki),  Haritaki( Chebulic myrobalan, Terminalia chebula),  Amla (Emblic myrobalan Amalaki ,Indian Gooseberry) diye bilinen bitkilerdir.
Amla ( Indian Gooseberry, Emblic Myrobalan Amlaki)  : Amla (sanskritçedir) , ekşi. Tatlı, sert kokulu, acı ve serinleticidir; Akciğer, karaciğer mide ve kalp’e iyidir. Amla, Ayurvedik tıp’ta  ekşi tadıyla Pitta  özelliğindedir ve ateş elementidir                                                                                   Amla,antioksidan, flavonoid ve carotenoid( karoten  ) kaynağıdır. Bilinen  en en yüksek C vitamini kaynağıdır. Portakaldan 20 kat daha fazla C vitamini içerir. İçerdiği bir madde ( tanin ) sayesinde, zamanla ve ısıyla değerinden hiçbir şey yitirmeden, C vitaminini muhafaza eder.
Haritaki (Harada, Chebulic Myrobalan) :Haritaki   6 ayurvedik tat dan beşine sahiptir, ama özellikle, acı tat hakimdir. Ayni zamanda  hava ve boşluk elementidir, vata yı arttırır. Vata daki dengesizliği giderir ve vatadan kaynaklanan hastalıklara iyi gelir. Meyve geleneksel olarak ilk baharda toplanır, Taninler, amino asitler, fructose ( balda bulunan doğal şeker ), Succinic asit( doğal olarak kehribarda bulunan bir madde ). Ve Beta Sitosterol( stoeroid hormonu hammaddesi.) bakımından zengindir. Harada nın çalışmalarından birinde, bir ‘ anti vata ‘ olduğu, veya, antispazmodik özelliği nedeniyle, hem yüksek tansiyonu düşürdüğü ve hemde barsak spazmlarına iyi geldiği kanıtlanmıştır. Bu gerçek, onun geleneksel olarak  kalp rahatsızlıklarında, spastik kolon, ve diğer bağırsak rahatsızlıklarında kullanımını teyid etmektedir.
sert kokuludur.  Akciğer,kalp ve karaciğere iyi gelir. Yapılan  çalışmalar,
Beheda da  yüzde otuzbeşe kadar yağ, ve yüzde 40 protein bulunduğunu göstermiştir. Yağı sabun yapımında kullanılır.  İçinde bulunan yağ’ın, % 35’i hoş kokulu Palmitik, %24’ü oleik, ve %31’i linoleik  tür dür.. Linoleik  yağlar,  HDL (  iyi) kollestrol’u arttıran ve LDL kollestrol’ü( kötü kollestrol ) düşüren en önemli yağ asididir., LDL nin yüksek olmasının  koroner kalp hastalıkları riskini arttırdığı bilinir.

2:  Triphala  bağırsakları ve kolon u nasıl temizler?
Yanıt:Triphala da, hem temizleyici laksatif hemde yağlayıcı laksatif özelliklerinin her ikiside mevcuttur. Yine, hem besleyici ve hemde kanı ve karaciğeri temizler.  Akışkanlığı ve  bağırsakları haraket ettiren, acımtırak antrokinon  içerir.   Besleme özelliği, biraz bioflavonoids, yüksek C vitamini ve linoleik asit, fhospolipidler le diğer besleyici ögeler  içermesinden gelir  ve tonik özelliği sağlar.   Nasıl olupta bu üç meyva, söz konusu temizliği sağlar birde ona bakalım;.
a. The Emblic Myrobalan (Amla) ülser, mide yangısı, bağırsaklar, kabızlık, ishal, karaciger yetmezliği, gazlı enfeksiyonlar, aşırı geğirme, ve vücutta hararet hissetme gibi, dengesiz durumların tedavisinde kullanılır.
b. The Chebulic Myrobalan (Harada), laksatif, akışkanlığı arttırıcı, antiparazit,  antispazmodik ve  sinirleri etkileyen özelliklere sahiptir.  Bu nedenle akut ve kronik kabızlığın, asabiyetin, gerginliğin, ve fiziksel ağırlık duygusunun tedavisinde kullanılır.  
c. The Beleric Myrobalan (Behada)  hazım kolaylaştırıcı, antispazmodik bir toniktir. Temel tadı, buruk, ikincil tadı ise tatlı, acımtırak olmasıdır. Kapha dengesizliğini  giderir.

3:  Piyasadaki diğer laksatiflerden( bağırsak yumuşatıcı ) farkı nedir? 
Yanıt: Diğer laksatifler ya söktürücü veya yağlayıcı etki yaparlar, Triphala ise  her ikisi de sağlar. Diğer laksatifler,  bağırsak temizliğini sağlarken vücuttaki besinlerin de atılmasına  neden olurlar. Triphala  mülayimlik sağlar, alışkanlık oluşturmaz ve canlandırıcıdır. Triphala yı muntazaman kullanan bir kişi kendini hafif ve canlı hisseder. Fizyolojiniz yeniden organize olurken toksinlerden de arındırılır.

4: Triphalanın  gözleri canlandırıcı özelliği ve  irritabl kolon sendromunu tedavi etmesi hakkında daha fazla bilgi veriniz.
Yanıt: Triphala , conjoktivit, ilerleyen miyopi,trahom ‘un erken aşaması, ve katarakt dahil olmak üzere pek çok göz hastalığının tedavisinde kullanılır. Yukarıda açıklandığı gibi hem yutulur, hemde  göze banyo yapılır. Sekiz Triphala tabletini dögerek toz haline getirip bir  bardak( ¼ litre ) suya koyup  iyice karıştırın ve bir gece bekletin.  Sabahleyin ya gözünüze damlatın veya göz kadehi ( eczanelerde satılmaktadır ) ile gözünüze banyo yapınız. Kalan eriyiği, sabah ve akşam olmak üzere  iki defada tablet yerine içebilirsiniz. En az  üç ay boyunca bu şekilde uyguladığınızda, iyi bir bitkisel göz toniği olduğunu göreceksiniz.  Haritaki,( Triphala nın içindeki üç meyvadan birisi ), göz canlandırıcı özelliğe sahiptir.Irritable Bowel Syndrome ( irritabl  bağırsak sendromu ); bazan, beslenme alışkalıklarımız, sindirim sistemin deki çark ı bozar, ve sonuçta dışkıyla su atmaya başlar. İrritabl( tahriş edebilen ) ve uygun bir biçimde hazmedilmeyen maddeleri dışarı atmak, fizyolojimizin ( vücudumuzun ) bir işlevidir. Triphala , bağırsakları toksinlerden temizlemek ve dosha yı dengelemek için kronik kabızlık ve hassas bağırsak sendromunda ılımlı, ve harika etkisi olan bir toniktir. Yatağa girmeden önce toz veya tablet olarak alınabilir.

5:   İşlevsel bir bağırsak için, hangi dozda alınmalı?
Yanıt:Normal Doz günde iki kez, ilki sabah kahvaltıda ve ikincisi yatmadan hemen önce olmak üzere, günde 4 tablettir. Mamafih, doz, kabızlıktaki pakişmişliğeve bağırsaklardaki bozukluğa göre arttırılabilir veya azaltılabilir. Doz’u kişi ayarlamak durumundadır. Fakat, herhalükarda, günde iki kez 6’ şar tablet olmak üzere 12 tableti aşmamak gerekir. Uygun olan doz iki üç günlük uygulamada bulunabilir. Kabızlık belirtileri kalktıktan sonra, ki bu genelde 15 günlük bir uygulamadan sonradır, dışkıdaki yumuşaklık gidecektir.  Triphala tablet şeklindedir. Fakat tabletleri ezerek toz halinde suyla veya sütle almak daha faydalıdır. Bazı kimseler toz halindeki triphala tadından hoşlanmayabilirler. O taktirde tabletlerin bir bardak ılık suyla alınması da iyi sonuç verecektir. Her Triphala şişesinde 100 tablet bulunur.

Temini hakkında bilgi edinmek için  tıklayın---->>>
1 2 3 4 5 5a 5b 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 - 18 19 20 21 22 23 24   25 26 27 28 29  30
Genel Bilgiler-15
DETOKS-3
Toksik Metal Temizliği


Vucudumuza detoks uygulamanın en iyi yollarından biri, vücudumuzu 
kurşun, arsenik, demir, kadmiyum, aliminyum ve cıva gibi toksik metallerden arındırmaktır. Toksik metaller, enzimlerin çalışmasına engel olarak, vücudumuzun normal çalışmasını ve kendini onarmasını engeller. Bu ise erken yaşlanmaya ve hastalıkların  ortaya çıkmasına neden olur.
Bu amaçla iki yöntem uygulayabilirsiniz. Birincisi
“Keleyşın”, diğeri ise bitkisel yamalardır.
Damar tıkanması ve kalsyum
Vücudumuzdaki mineraller içinde en çok bulunan ( Ca ) kalsyumdur. Yüzde 99 kadarı kemiklerde ve dişlerde bulunur. Vücudun yararlanabilmesi için ortamda yeterli miktarda magnezyum, fosfor ve A,C,D vitaminleri bulunması gerekir. Kalsyum’un en önemli işlevi kan ve kemik dokusundaki yeridir. Bunun dışında, kalp ritmini düzenler, kanın PH değerini ( asit alkali dengesini) sağlar, kasların çalışmasında rol oynar ve sinirsel uyarıların iletiminde önemlidir.Kandaki iyonize kalsyum, miktarını, paratiroid bezinin salgıladığı paratormon kontrol eder. Kontrol hassastır, çünkü miktardaki oynamalar, ciddi hastalıklara yol açar. Buna rağmen vücuttaki kalsyum miktarı olması gerekenden fazladır. Yüzde 25 lik bölümü fizyolojik gereksimeler için kullanılır. Bunun dışında kalan ya gaita ile dışarı atılır yada, mafsallar, damarlar gibi istenmeyen yerlerde çökeltiye çökelti şeklinde birikir. Bu türüne tıp dilinde, metastatik, apatit yada habis kalsyum denir. Hazır gıdalar ve yağlı besinler kalsyum sindirimini olumsuz yönde etkiler. Sindirim oniki parmak bağırsağında başlar ve dışarı atılana kadar sürer. Kalsyum’un sindirilebilmesi için ortamın asidik olması gerekir. Ortamda yeterince asit bulunmazsa kalsyum erimez, dolayısıyla iyonize olmaz, metabolizmaya yararlı biçim almadığından, ya gaita ile dışarı atılır, yada metastatik kalsyum özelliği ile bir çok dejeneartif hastalıklar ile damarlarda sertleşme ve tıkanmalara neden olur. Kalp damar hastalıklarında şu dört tip arter(damar) sertleşmesi görülür.
a-Atherosclerosis;Atar damarların çeperine yapışarak, daralmalara ve nihayetinde tıkanmasına neden olur. 
b-Mönckeberg's medial arterosclerosis;Daha çok periferik arterlerde(atar damarlarda) görülür. Damarın iç tabakası sağlam olmasına karşın orta tabaka kireçlenmiş vaziyettedir. Orta yaşlardakilerin ayaklarında görülür.
c-Hypertensive arteriosclerosis; Kronik yüksek tansiyon sonucu arter cidarındaki kas dokusunun ve elastik dokunun kireçlenmesidir(sertleşmsi). Bazan tansiyon hastası olmayanlarda da görülebilir. Senile arteriosclerosis olarak ta bilinir
d-Arteriola sclerosis; Kılcal damarların daralıp tıkanmasıdır.

En tehlikelisi hatta ölümcül olanı, a- tipi atherosclerosis dur. Çok sinsi bir şekilde gelişir ve günün birinde, hiç umulmayan, ani bir enfarktüs ile kendini belli eder.   Fakat bu oluşum sadece kalp damarlarındaki bir sorun değil ama, genelde damarların tümündeki bir hastalığın o bölümde ortaya çıkmasıdır
Keleyşın
Tüm canlılar-insan, hayvan ve bitki- yaşamlarını devam ettirebilmek için, birçok inorganik maddeyi-mineralleri-değişik proteinlerle birleştirerek kullanmak zurumundadırlar. Solunum için, kandaki eritrositlerin demire ihtiyacı vardır. kemik yapısı içinse kalsyuma gerksinim duyar. Enzim ve hormonların üretimi içinde değişik mineraller gereklidir. Bir protein molekülü kan serumunda yüzerken, kendine gerekli mineralle karşılaştığında onunla sıkı bir moleküler bağlantı oluşturur. Bu olaya keleyşın deniyor
Vücudumuza giren toksik metaller vücudumuzun doğal temizleyicileri marifetiyle atılamaz  ve bu durumda sentetik bazı maddelerle bunlardan kurtulmak zorunda kalırız. Bu işleme
“keleyşın” ve kullanılan maddeye de “ kelatör “ denir
Keleyşın işleminde en çok kullanılan madde, EDTA’dır(Etilen di amin tetra asetik asit-sentetik amino asit) . EDTA damara girdiğinde, önce kandaki serbest kalsyumla birleşir ve Edta-Kalsyum kompleksi oluşur. Bu kompleksin yüzde sekseni, ilk 6 saat içinde ve yüzde 15 lik bölümde ilk 24 saat içinde böbreklerden süzülür. EDTA ile kandaki kalsiyum temizlendiğinde, kanda azalan Ca(kalsiyum) seviyesini arttırmak için vücudun değişik yerlerindeki metastatik Ca haraketlenerek kan serumuna geri döner.Metastatik Calsyum, cilteki kırışıklıklarda,  cilt altında, eklemlerde, kaslarda ve daha birçok bölgede ve organlarda bulunmasına rağmen asıl kaynak, plakların daralttğı arter(atardamar), çeperleridir.
EDTA’nın damarları bu süprüntüden temizlemesine kimyasal bir andartektomi de denebilir. Buna süprüntü demek yanlış değildir çünkü bu plaklarda Ca dan başka birçok gereksiz madde Ca tarafından, damar cidarlarına yapıştırılmıştır. Ca EDTA tarafından çözülünce ortaya çıkan ;kolestrol, mükopolisakkarit, fibrin, kolajen, yabancı proteinler ve daha bir sürü mineral kanla sürüklenerek  idrarla atılır.
EDTA, özel bir formül ile kişiye göre hesaplanarak, uygulanacak doz saptanır. Bu genelde 1500 mg ile 3000 mg arasında olmaktadır. Kişiye özel miktar ETDA damardan infüzyon yoluyla C vitamini ve bazı minerallerle birlikte, üç saatlik bir sürede,  verilmektedir. Bir uygulamaya bir seans dersek, seans sayısıda kişinin damar sağlığına göre –haftada bir veye iki kez olmak üzere- 2 -3-4 ay gibi bir süre tedaviye devam edilmesi gerekiyor.
Tıkanan kalp damarlarının cerrahi müdahele ile
( by pas ), değiştirilmesi, hayat kurtaran bir yöntemdir. Ancak  elde edilen sonuç çoğu kez geçicidir Hastadaki arterleri daraltan ve daha ileri aşamada tıkayan, sebepler ortadan kaldırılmazsa, değiştirilen damarda, er veya geç, yerini aldığı damarın akıbetine uğrayacaktır... Aynen kanserde olduğu gibi. Çünkü, kanseri ortaya çıkaran sebepler devam ederse, kanserli kitle alınıp atılsa bile, ileride yeni kanser kitleleri oluşabilmektedir. Esas tedavi hastalığın kökeninde yatan dejeneratif potansiyeli yoketmektir. İşte, bu potansiyeli ortadan kaldıracak, en radikal yöntem Keleyşındır. ( Ref 1,2)
Bir insanı damar sertliğiyle tanıştıran iki faktör vardır. Ya genetik olarak bazı organlar ve sistemler zayıftır, ya da yaşam ve beslenme biçimi bizi  bu hale sokmuştur.
İster sistemik ister organik olsun, genetik bozuklukları kökten düzeltemeyeceğimize göre onları büsbütün yormayacak bir yaşam ve besin rejimine uymak zorundayız. Bu yaşam değişikliği ayni zamanda, temizlediğimiz damar sisteminin, yeni haliyle, uzun süre görev yapabilmesi için de gereklidir.
(Ref-1)

Keleyşın’ın etkili olduğu diğer sağlık sorunları
Keleyşın sadece koroner tıkanmalarda veya mafsal kireçlenmelerinde kullanılmaz.  Vücudun neresinde kan dolaşımı sorunu varsa, orada problemlerde vardır. Örneğin, bunlardan  önemli olan birisi de cinsel hayatta
ereksiyon zorluğudur.
Ereksiyon zorluğuyla kastedilen, cinsel ilişki sırasında penisin sertleşmemesi veya sertliğini gerektiğince devam ettirememesidir
Bu durum, erkeklerin çoğunda, en yakınlarına bile açamadıkları ve onları depresyona sürükleyen, kendilerine olan güvenlerini yok eden pisikolojik bir çöküntü yaratır.
Bu tür cinsel sorunların, pisikolojik bozukluktan kaynaklandığı sanılırdı. Doktora başvuranlara da, doktorları anyni yorumu yaparlardı.  “Bir şeyin yok dostum sorun kafanın içinde, kendine güven” falan derlerdi...
Birleşik Devletlerin İllinois eyaletindeki bir klinikte penise gelen damarlardaki blokaj sonucu oluşan ereksiyon zorluğu vakaları, keleyşın ile tedavi edilmekte ve çok iyi sonuçlar alınmaktadır.
Diyabet
Hastalığın fizyopatalojisinin doğal sonucu olarak, diyabetlilerde, damar tıkanmaları  ve bu nedenle kalp rahatsızlıkları olağandır.
Safra ve böbrek taşları
Kandaki kolestrol, ürat ve okzalatın yoğunluğunu azaltan keleyşın, hem bu organlarda taş oluşumunu önler hemde oluşan taşları eritir.
Anfizem
Bu tür hastaların akciğerlerindeki mikroskopik hava kesecikleri esnekliğini yitrmiştir. Bu nedenle havanın girişi kolay çıkışı zordur. Diğer bir deyişle oksijen-kabondioksit alışverişi zorlaşır, nefes darlığı başlar ve kalbin yükü ağırlaşarak bazan ölümle sonuçlanır. Keleyşın bu tür hastalarda da yüzgüldürücü bir yöntemdir.
Katarakt
Damar sertliği, gözleri besleyen arterlerin debisini azalttığından katarakt oluşumunda önemli rol oynar. Keleyşın lenslerdeki bulanıklığı  temizleyebilir.
Alzheimer ,Parkinson, Bunama
Damar sertliği nedeniyle yeterince beslenemeyen beyin hücreleri atrofiye uğrar ve giderek ilerleyen fonksiyon bozukluğuna neden olur. Hayatiyetini yitiren hücrelerin bulunduğu yere ve kapladığı bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak, Bunamadan, Parkinson ve Alzheimer hastalına kadar, değişik rahatsızlıklara neden olur. Bu tür hastalarda Keleyşın çok faydalı sonuçlar vermektedir.
Yüksek tansiyon
Y. T. Bir hastalık değil fakat bir semptomdur-belirtidir- ve Keleyşın tedavisine en erken cevap veren rahatsızlıklardan biridir.
Lupus Erythematosus
Cildi ve iç organları etkileyen  kronik bir bağ dokusu hastalığıdır. Klasik tedavide kortizon kullanılmaktadır. Oysa Keleyşın çok daha etkili ve kortizonun oluşyuracağı yan etkilerden uzak bir tedavi yöntemidir.

Oral Keleyşın – ağız dan  uygulanan
Daha önce belirttiğimiz gibi,
keleyşın ya damar yoluyla  yada ağızdan verilen kelatörlerle uygulanır. Bildiğiniz gibi en yaygın uygulanan kelatör, yapay bir amino asit olan EDTA dır.
Ağız yoluyla keleyşın uygulaması, ıv( damar yoluyla ) ile hemen hemen ayni yararları sağlar ancak  uygulama süresi diğerinin yaklaşık 7-8 mislidir. Diğer bir deyişle, 2 aylık bir ıv ugulaması ile ayni sonuca ulaşmak için ağız yolu ile keleyşın  16-18 ay  uygulanmalıdır.  Ağız yloluyla yapılan keleyşın aciliyeti olmayan bulgularda ve damar uygulamasından çekinen, yada haftada 2-3 kez doktor muayenehanesinde 4 saat süreyle vakit geçirmek istemeyen kişiler için idealdir. Bir de Ülkemizde uygulaması bulunmadığından( veya ben bilmiyorum ) bizler için bir yerde( yurt dışında bu tedaviyi yaptıramayacak olanları kastediyorum ) zorunlu olmaktadır.
Oral keleyşın ürünü, BC-I
Kelatörler
İster damar yoluyla, ister ağızdan verilsin kelatörlerin hedeflerinden en önemli ve tehlikeli olanı
serbest radikallerdir.
Sebest radikaller
Sebest radikallerin  birçok tipi vardır. Fakat en sık görülen
oksijendir.
-Çevremizdeki kirlilik ve yediklerimizdeki toksik maddeler yüzünden, yada organizmanın oksijen kullanımı esnasında, oksijen atomu elektronlarından birini yitirir.
-Normalde oksijenin 8 elektronu vardır, birini yitirince bu sayı 7 ye düşer ve ortaya reaktif bir atom çıkar. İşte bu bir sebest Radikaldir. Eksilen elektronun yerine yenisini koymak için çevresine saldırır. Yolu üzerinde bir antioksidan ile karşılaşırsa bu madde ona elektronlarından birini vererek, oksijen   atomunun dengeli hale gelmsini sağlar. Yani antioksidan , kendinden bir elektron vererek serbest radikalleri nötürleştiren maddelerdir. Serbest radikal yolu üzerinde bir antioksidana raslamazsa, önüne ilk çıkan herhangibir dokudan bir elektron çalarak eksiğini tamamlar. Bu işlemden zarar görecek olan hücrelerin ve organellerin zarlarıdır. Elektronu çalınan eleman da bir serbest radikaldir. Bu kez o diğer elemanlara saldırır. Bu işlem zincirleme olarak, bir antioksidana raslayana dek sürer.
-Dokularımızda oluşan bu  saldırı,
erken yaşlanmaya ve ayrıca, katarakt, arteryoskleroz, kalp damar hastalıkları ve kanser gibi birçok sağlık sorunlarına neden olur.
Özetlersek; Serbest radikaller sağlığımıza yönelik tehlikelerin başında gelmektedir. Bu tehlikeyi savacak tek unsur da, antioksidanlardır diğer bir deyişle kelatörlerdir.
Şimdi bunlar
(antioksidanlara ) bir göz atalım
       
E vitamini: Soğuk preslemey le üretilmiş bitkisel yağlarda bol miktarda bulunur. Güçlü bir antioksidandır. Doymuş yağ asitlerinin ve A vitamininin zararlı maddelerle birleşmesine engel olur. Sindirim sisteminde bulunan  B kompleks vitamininlerin  oksitlenmesini önler.
Hücrelerin yaşlanmasını geciktirir ve serbest radikalleri yok eder.
Günlük önerilen doz; 400 IU. (International Unit)
      
C  vitamini: Zayıf bir organik ( askorbik asit ) asit olması ve antioksidan özelliği nedeniyle ağız yoluyla ve damarda uygulanabilen mükemmel bir kelatördür. C vitamini damar çeperlerine esneklik verir diğer bir deyişle damarlarımızı güçlendirir. Önerilen günlük doz; 1000-6000 miligramdır.
     
Selenyum: Antioksidan niteğinde bir eser-mineraldir. E vitamini ile sinerjik çalışarak metabolizmanın E vitamininden daha çok yararlanmasını sağlar. Günlük alınması önerilen doz, 100-300 mikrogramdır.
      
L-aspartate: Aspartik asit’in bir ürünüdür ve gerçek bir kelatördür. Günlük önerilen doz: 90 miligram (Potasyum aspartat olarak)
      
N-Asetil-Cystein (NAC), MSM (metil sulfonilmetan),Chlorella(yosun), diğer bazı antioksidan ve kelatörlerdir.

Kelatörler, Ca. İle birlikte bize gerekli olan mineralleri de süpürdükleri için, uygulamada mineral takviyesi de gerekir. Kelatör olarak bilinen maddelerin tümünü burada açıklamak mümkün değil çünkü bir kitap dolusu dur. Daha fazla bilgi edinmek isteyenler, referans lara başvurabilirler.(ref,1,2,3)

Dejeneretif bir hastalıkla mücadele eden veya bu hastalıklardan birini  geçirenlere, Op. Dr. İlhami Güneral, şu tavsiyeleri yapıyor;.

1- Beyaz, Rafine, unla yapılan hamurişlerinden uzak durun. Ayrıca, kepek ekmeği, yulaf ekmeği ve çavdar ekmeği kullanın.
2- Şeker ve tatlıları sofranızdan uzaklaştırın. Fazla olmamak şartıyla bal(tabi gerçeğini bulabilirseniz) kullanabilirsiniz.
3- Kızartmaları unutun. Yiyebildiklerinizi çiğ olarak tüketin, diğerlerini de az suda pişirip yiyin.
4- Tuza fazla rağbet etmeyin. Ölçülü biçimde iyotlu tuz kullanın.
5- Öncelikle zeytin yağı olmak üzere, susam ve soya yağı kullanın. Çiğ olarak az miktarda tereyağı kullanabilirsiniz-Ben tereyağı tüketiminin kısıtlı tüketimine katılmıyorum,
a.c.g.
6- Kahve ve çayı azaltın.  Adaçayı, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitkisel çaylar için.
7- Yağda pişmiş olmamak koşulu ile günde bir yumurta yiyebilirsiniz
8- Salam, sosis, sucuk, ve pastırma gibi işlenmiş et ürünlerinden uzak durun.
9- Klorlanmış musluk sularını ne içmek için, nede yemek pişirmede kullanın. İçerdiği trihalometan kuvvetli bir
kanserojendir.
10- Gün ortası 1-1.5 saat kadar uyumaya çalışın.
11- Haraketli bir hayat geçirin ve yaşınıza uygun spor yapın. Aşırı kilodan kaçın.

Referanslar
1- Op. Dr. İlhami Güneral
Doktorunuzun söyleyemedikleri-KELEYŞIN, Alzheimer/Baypas/Bunama/Parkinson/Cinsel İktidarsızlık sona eriyor.
Kanser Riskini %90 azaltabilirsiniz
2- Dr. Morton Walker
THE CHELATION WAY-The Complete Book of Chelation Therapy
Penguin Putham Inc.U:S:A:
3-W.John Diamond, M.D. and W. Lee Cowden,M.D.  with Burton Goldberg
Alternative Medicine, Definitive Guide to CANCER
Future Medicine Publishing, Inc. U.S.A.
4-Phyllis A. Balch, CNC James F. Balch, M.D.
Prescription for NUTRITIONAL HEALING
Penguin Putham Inc. U.S.A.

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Burada yazılanları Doktorunuza danışmadan UYGULAMAYIN…
MediaClub Прокат игровых консолей в Новосибирске PS 4 700 в сутки город Новосибирск
Прокат игр прокат ps4 - аренда сони плейстейшн в Новосибирске sony dualshock 3 джойстик для ps3 - геймпад ps3 Новосибирск