>
Alternatif Kanser Tedavisi                                                 Sayfa 5
1 2 3 4 5a 5b 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24  25 26 27 28 29  30
Sayfa 2- İçindekiler
SORUNLAR

Artirit -1
A
rtirit-2
Cilt Sorunları
Diabet(Şeker)
Enerji -Halsizlik
Hemoroid -Basur
İmmün Sistem
Kabızlık
Kanser
Kansızlık
Karaciğer
Romatizma
Şişmanlık
Yüksek Tansiyon
Aterosklerozis
Kalp ve Damar
1.4 - KULLANIM SÜRESİ

Bir yetişkin, günde dört kez yemeklerden sonra, bir kapsül CARCTOL almalıdır.  Bu örneğn, sabah 08.00, öğleyin 12.00,  ikindi 16.00, akşam 20.00 saatleri olabilir. İkindide bir bardak süt içerek veya benzer bir altlık yapıldıktan sonra içilmelidir. İlacın alınması dört saat arayla ve tok karnına olmalıdır. Günlük doz, hastalığın ilerleme durumuna göre, 6 veya 8 kapsüle çıkarılabilir.  CARCTOL kapsülleri sadece doğal bitkiler içerdiği için, etkisi 60 günlük bir uygulamadan sonra farkedilir ve bir süre daha tedaviye devam etmek gerekir. Hastalık tamamen yok olduğunda bile, tedaviye ara vermeden 6 ay daha devam edilmelidir. Tedavi sırasnda, doktorun öngöreceği ilaçlar CARCTOL' la birlikte alınabilir.  CARCTOL'un diğer herhangibir ilaçla etkileşimi sözkonusu değildir.
1.3 - KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Yetişkinler: günde 4 kez 1 kapsül,
Çocuklar   : günde 4 kez yarım kapsül*
Bebekler   : günde 4 kez dörtte bir kapsül*

*
Çocuk ve bebekler için bir kapsül açılıp içindeki  yarıya veya dörde bölünerek verilir. Çocuklara bir kapsülün yarısı  günde 4 kez, bebeklere 1/4 ü, süt içinde eritilerek günde 4 kez verilir.  Hastalığın  durumuna göre, günlük doz birbuçuk yada iki katına çıkarılmalıdır.
GENELLİKLE YİNELENEN BİR HATA:

Klasik tedaviden umut kesilene kadar bekledikten sonra alternatif tedavi aranıyor. Oysa o zaman, hasta kemoterapinin yan etkileri nedeniyle zayıf ve bitkin düştüğünden yapılacak çok fazla bir şey kalmamaktadır.
1.5 - UYARILAR

Ekşiden uzak durulmalı, tadı ekşi olan hiçbirsey yenilmemeli, CARCTOL kapsülleri yeterli miktarda içme suyu ile alınmalı, içki, sigara ve kırmızı et almamalı, sebze yemeklerine ağırlık verilmelidir. Kabızlık yapabilir ve kilo almaya neden olabilir. Kabızlık doktorun tavsiye edeceği bir laksatifle giderilebilir. Böbreklerin çalışması için için içilebildğince çok içme suyu içilmelidir.
"Tanrı biz kullarına çaresi olmayan dert vermez" - Paracelsus
1 2 3 4 5a 5b 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 226  27 28 29  30
Genel Bilgiler-3

Kansere karşı beslenme

- Daha az yağ yiyin (kırmızı etteki bütün yağı sıyırıp atın, balık ve tavuğa ağırlık verin)
- Sadece yağsız veya, yarı yağlı süt, az yağlı yoğurt ve peynir alın
- Kızartmaları azaltın (yerine fırında veya, buharda pişmiş veya, kapalı ateşte ızgara yiyin)
- Tereyağı yerine az yağlı margarin (işlem görmemiş doymamış yağlar) yiyin; kaymağı unutun
- Daha fazla lif (veya selülozlu gıda) yiyin. Yani, şunları:
  *günde en az beş porsiyon taze meyve ve sebze (meyvelerin kabuklarını soymayın, ama iyice yıkamayı unutmayın)
  *kuru meyve, özellikle kuru erik yiyin (az şeker)
  *bol miktarda koyu yeşil ve sarı sebze (ıspanak, brokoli, havuç)
  *kabuğuyla fırında pişmiş patates
  *bol miktarda rafine edilmemiş tahıl (esmer pirinç vb)
  *kahvaltıda kepekli gevrek veya, lapa
  *kepekli un ve sadece kepekli ekmek
  *kepekli makarna
   **Daha az şeker tüketin yani:
      - pasta, bisküvi, tatlı ve çikolatayı azaltın
      - tatlı olarak taze meyve yiyin
   **Tuzu azaltın. yani:
      - yemeklere koyduğunuz tuzu azaltın ve tuzluğu sofradan uzak tutun
      - tuzlu çerez, gevrek g,bi şeyleri azaltın
    **Mümkün olduğu kadar organik gıdalar yiyin

Besinler kanserle nasıl savaşır

Serbest radikallerin verdiği hasarın kanserde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Serbest radikallerin verdiği zarar kanserin kuvvetle muhtemel sebebi olmasının dışında, yaşlanmamızı da hızlandırır. Yaşlanma, tıpkı demirin paslanması veya tereyağın küflenmesi gibi vücudumuzun oksitlenme sürecidir.
Neyse ki, serbest radikallerin yol açtığı zarara karşı besinblerde vitamin ve mineral olarak bilinen doğal bir panzehir vardır. A, C ve E vitaminleriyle selenyum, çinko ve manganez gibi mineraller doğal bir antioksidan görevi görür: yani, serbest radikallerin yol açabileceği oksidasyona karşı haraket ederler. Bu nedenle bunlara ''antioksidan'' denir. Antioksidan içeren besin maddeleri kansere karşı güçlü bir koruyucudur. Kanserden korunmak için yüksek miktarda A, C ve E vitaminleriyle selenyum, çinko, manganez ve lif içeren besin maddeleri en güçlü bileşimi meydana getirir. Bunların en önemli kaynakları aşağıda sıralanmaktadır.

 
A vitamini
       Doğal olarak beta karoten halinde bulunur ve vücut tarafından gerektiği kadarı
A vitaminine  dönüştürülür.  Kayısı, portakal, şeftali, kavun, muz, havuç, kırmızıbiber ve tatlı patates gibi koyu sarı ve turunçu renkli meyve, sebzelerde bulunur. Aynı zamanda ıspanak, brokoli, yapraklı sebzeler gi koyu yeşil sebzelerde de vardır.
 
C vitamini
      Turunçgillererin çoğunda (portakal, limon, gryefrut, turunç) ve tropik meyvelerde (guava, kivi, papv, mango) bulunur. Ayrıca yeşil ve kırmızı biber, brüksel lahanası, çilek, domates ve patateste de bol miktarda mevcuttur. Vücudun kendi kendine üretemediği en gerekli birkaç vitaminden biridir. Dolayısıyla, ya gıdalardan, ya da beslenmeye ek olarak ayrıca alınması gerekir. C vitamini, E vitamininden sonra en güçlü antioksidandır.
 
E vitamini
       Bilinen en güçlü antioksidandır. Özellikle, doymamış bitkisel yağlarda (soya ve ayçiçek yağı gibi), badem ceviz gibi yemişlerde bulunur. Bezelye, fasulye ve bazı yapraklı sebzeler de zengin
E vitamini  kaynağıdır.
 
Selenyum
       Bu mineral birçok değişik besin maddesinde bulunur. Et (özellikle ciğer ve domuz), bal ve deniz ürünleri (tarak ve karides), mantar, süt, yumurta,sebzeler (soğan sarmısak, kabak lahana), tahıl ürünleri.
 
Çinko
       Çinko eksikliğinin bazı kanserlerde, özellikle de, prostat kanserinde rolü plduğu sanılmaktadır. Hastalıktan korunmada ve tedavisinde kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Türkiye'de yapılan bir araştırma, selim huylu prostat büyümesine kıyasla prostat kanserine yakalanmış hastalarda çinko seviyesinin daha düşük olduğu gözlenmiştir. Çinko, kabuklu deniz ürünlerinde bol miktarda bulunur. Ayrıca, balık, ciğer ve yumurta da vardır.
  
Lifler
       Lifler, yediğimiz besinlerin sindirilmeyen ve emilmeyen kısımlarıdır. Bu nedenle sindirim sisteminden doğruca çıkıp vücut dışına atılır. Buğday veya, diğer tahıl ürünlerinin dış kabuğunda, sebze ve meyvelerin kabuklarında bulunur. Vücuttaki atıkların hacmini artırarak dışkıyı yumuşatır, dolayısıyla vücuttan daha kolay ve çabuk atılmasına yardımcı olur. Lifin kabızlığa karşı son derece etkili bir doğal tedavi ürünü olmasının nedeni budur.
ÜRÜNLER

Amla
Amrit Kalash
Arshina
Boswellia
Carctol
Defense Plus
Gourdin
Livocin
MSM
Muktavati
Neem
Shilajit ( Mumiyo )
Triphala
Yogi Slimmer
Yograj Guggul
BC-I,Kalp,Damar

DİĞERLERİ
Ayurveda
İçindekile

SİPARİŞ
Carctol
Diğer Ürünler
1 2 3 4 5a 5b 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 226  27 28 29  30